پنج شنبه 11 خرداد 1402         11 ذو القعده 1444         Thursday June 1 2023
 
 


آمار‌های اقتصادی اعلامی رئیس جمهور مطابق با آمار‌های بانک مرکزی است

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: آمار‌هایی که رئیس جمهور از کاهش ۱۳ درصدی تورم داده کاملا مطابق با آمار‌های بانک مرکزی است.

پیمان قربانی گفت: نرخ تورم از ۴۷.۱ درصد در سال ۹۹ نهایتا به ۵۹.۳ درصد در شهریور ۱۴۰۰ رسید که در ۷ دهه گذشته بی سابقه بوده است. از شهریور ۱۴۰۰ به بعد نرخ تورم ۱۲ ماهه در مسیری نزولی قرار داشته و با ۱۳.۱ واحد درصد کاهش به ۴۶.۲ درصد در اسفند ۱۴۰۰ رسیده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی می‌گوید: نرخ تورم نقطه به نقطه نیز که در شهریور ماه ۱۴۰۰ در سطح ۵۴.۹ درصد قرار داشت، با ۲۵.۴ واحد درصد کاهش به ۲۹.۵ درصد در اسفند ۱۴۰۰ رسیده است. خوشبختانه روند رشد پایه پولی که در تیرماه ۱۴۰۰ به ۴۲.۶ درصد رسیده بود با ۱۱.۲ واحد درصد کاهش به ۳۱.۴ درصد در اسفند ۱۴۰۰ رسیده است که حاکی از جهت‌گیری صحیح بانک مرکزی و دولت سیزدهم در این زمینه است.

پیش از این رئیس جمهور در ۲ اردیبهشت گفته بود: اتخاذ تصمیمات مهم پولی و مالی در این مدت موجب شد که نرخ تورم دوازده ماهه از حدود ۶۰ درصد در شهریور ۱۴۰۰ به ۴۶ درصد در اسفند ۱۴۰۰ رسیده؛ یعنی بیش از ۱۳ واحد درصد کاهش داشته است.

 
 10:09 - شنبه 10 اردیبهشت 1401
اوقات شرعی
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی وزارت اقتصاد و دارایی پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی پایگاه رسمی نشر اندیشه های امام خمینی
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سازمان اقتصاد اسلامي ايران مي باشد.