سه شنبه 6 مهر 1400         19 صفر 1443         Tuesday September 28 2021
 


اقتصاد کشور امروز پیچیده و معما مانند است‌

ایرنا - آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: این نوع قرض الحسنه ای که در بانک‌ها داده می‌شود، به طور حتم خلاف شرع و حرام است و نوعی رباخواری آشکار محسوب می‌شود.

  وی در دیدار رئیس و اعضای هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: چهار درصد حق الزحمه برای بانک ها تعیین شد که بانک ها با نوعی فریب به دریافت بیش از این میزان از مردم مبادرت می‌کنند و این خلاف شرع است.
وی با بیان اینکه ما بارها این مساله را گوشزد کرده ایم ولی اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است گفت: مساله خلق پول توسط بانک ها یکی از برنامه های بسیار خطرناک بوده، چراکه بانک ها پول به دست مردم نمی‌دهند، بلکه با چک و اسناد مبالغ را از این حساب به آن حساب جابجا می‌کنند.
آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: برخی از موسسات اعتباری به دلیل این گونه مشکلات به ورشکستگی کشیده شدند که دولت برای جبران آن و جلوگیری از افزایش نارضایتی دست به چاپ و تولید اسکناس زد.
وی با انتقاد از عدم اجرای مصوبات بانک مرکزی توسط دیگر بانک ها بیان کرد: مساله ای که وجود دارد این است که باید دید بانک مرکزی چه ضمانت اجرایی دارد که هیچ بانکی به دستورات آن عمل نمی‌کند، باید سیستم جامعی وجود داشته باشد که بانک ها را ملزم به اجرای مصوبات کند.
وی گفت: به جای مجازات بانک ها و تعطیل کردن آن‌ها، باید به فکر چاره ای برای حل مشکلات و کاهش تخلفات آن‌ها بود، چراکه تعطیلی بانک ها به افزایش نارضایتی ها دامن می‌زند.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مسائل اقتصادی ربطی به تحریم ندارد و اقتصاد کشور امروز پیچیده و معما مانند است‌.
 08:54 - چهارشنبه 3 بهمن 1397
اوقات شرعی
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی وزارت اقتصاد و دارایی پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی پایگاه رسمی نشر اندیشه های امام خمینی
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سازمان اقتصاد اسلامي ايران مي باشد.